مقالات مجله موفقیت

تنها راز موفقیت

تنها راز موفقیت!

با یک بررسی در بازار کتاب، متوجه می­شوید کتاب­ هایی با موضوع موفقیت بخش عمده ویترین کتاب­ فروشی­ ها را به خود اختصاص داده است. چند گام تا موفقیت; نردبان موفقیت; موفقیت در چند روز و نام هایی این چنین که در تمام این کتاب­ ها، تقریباً اصول مشابهی با بیان­ های مختلف وجود دارد مثل هدف­ گذاری کنید, برنامه خود را مکتوب کنید, برای آن زمانبندی کنید و اصولی دیگر که قرار است شما با دانستن و اجرای آنها موفق شوید.

اما سوال اینجاست که اگر اصول موفقیت اینقدر ساده است چرا همچنان در حسرت آرزوهای خود هستیم؟ فکر می­کنم مانع اصلی اینجاست که ما نمی‌خواهیم بپذیریم هر موفقیتی هزینه خودش را دارد.

در آزمایشی جالب به کودکان چهار ساله یک مارشملو (نوعی شیرینی خوشمزه) داده شد و به آنها گفتند دو انتخاب دارند:

الف)همین الان مارشملو را بخورند و تمام

ب)مارشملو را نخورند و پانزده دقیقه صبر کنند تا یک مارشمالو دیگر جایزه بگیرند

بچه­ ها در قبال این درخواست، واکنش های بسیار جالبی داشتند اما جالب­تر نتیجه­ ای بود که ده سال بعد مشاهده شد. وقتی ده سال بعد دوباره در سن 15-14 سالگی سراغ شرکت­ کنندگان آزمایش رفتند، مشاهده شد اغلب کسانی­ که در چهار سالگی توانسته بودند مارشملوهای خود را نخورند و پانزده دقیقه صبر کنند بودند و به ­نوعی خواسته زودگذر خود را در جهت ارزشی بیشتر(مارشملو دوم) به تعویق بیندازند, اکنون نیز در جنبه ­های مختلف زندگی خود موفق ­تر از کودکانی بودند که مارشملوها را همان اول خورده بودند. این آزمایش در کشورهای مختلف دنیا انجام شد و همین نتیجه حاصل شد. به بیان دیگر رمز موفقیت گروه دوم ” به تعویق انداختن پاسخ فوری به خواسته­ ها در جهت رسیدن به نتایج بیشتر و پایدارتر” بود. وقتی کمی فکر کنیم پایه موفقیت همین اصل است.

می­خواهیم ثروتمند شویم اما به محض اینکه پول جدید به دستمان می­رسد بدون پس انداز آن را خرج می­کنیم!, می­خواهیم اندام مناسبی داشته باشیم، اما در اولین میهمانی به اندازه دو وعده غذا می­خوریم تا از دستمان نرود! و به ­همین ­ترتیب مارشملوهای زیادی در زندگی وجود دارد که فوراً می­خوریم و فراموش می­کنیم اگر صبر کنیم و این مارشمالو­ها (پاسخ به خواسته ­ها) را ذخیره کنیم به ارزش­های بزرگتر و شیرین ­تری می­رسیم. پیشنهاد می­کنم همیشه از خود سؤال کنیم، کدام مارشملوها پیش روی من است که اگر آنها را ذخیره کنم، نتایج بیشتری برای ما خواهد داشت. این تنها راز موفقیت است: مارشملو هایت را فوراً نخور!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *