مقالات مجله موفقیت

هفت گام حرفه­ای برای رسیدن به فروش رویایی

هفت گام حرفه­ای برای رسیدن به فروش رویایی

مقدمه:

چند روز پیش یکی از دوستانم با حالتی غمگین به من شکایت می­کرد که مشتریان دیگر مثل گذشته نیستند، عوض شده­اند، خرید نمی­کنند! وقتی با هم صحبت کردیم به او توضیح دادم مشتریان امروز همان مشتریان گذشته هستند اما آگاه­تر شده­اند، نیازهایشان متنوع­تر شده است، خواسته­های جدیدی دارند و در یک کلام، فروش امروز با فروش گذشته تفاوت کرده است. درواقع مشکل دوست من، دغدغه بسیاری از کسب­و­کارهای امروزی است. مغازه­ای که در گذشته فقط به این دلیل که نبش بازار بود به راحتی می­فروخت، اکنون فروشگاه­های اینترنتی را در مقابل خود می­بیند که قیمت روز کالاها را در لحظه به مشتریان اعلام می­کنند و خریدار با جستجو و آگاهی کامل، به بازار مراجعه می­کند و بسیاری از فروشندگان درمقابل این خریداران باهوش بی­دفاع هستند! با درنظر گرفتن تغییر رویکرد فروش در دنیای امروز، لازم است تا ما هم به ابزارهای فروش نوین مسلط شویم تا بتوانیم در این اقیانوس بازار، صید خود را داشته باشیم و قطعا یکی از مهمترین ابزارها، «قیف فروش» است. در مقاله قبل به معرفی قیف فروش، لزوم استفاده از آن، کاربردها و سه گروه اصلی مشتریان اشاره کردیم و در این مقاله به بررسی مراحل هفت­گانه قیف فروش خواهیم پرداخت تا بتوانید این ابزار را در کسب وکار خود شخصی­سازی و اجرایی کنید.

هفت قدم تا رسیدن به فروش

قیف فروش شما باتوجه به نوع محصول، خدمات، مشتریان و کسب­وکار، می تواند مراحل مختلفی را داشته باشد؛ اما در حالت کلی می­توان هفت گام زیر را برای آن در نظر گرفت.

گام اول: آگاهی بخشی

گام اول در فرانید فروش، آگاه ­سازی و اطلاع ­رسانی به مشتریان بالقوه و جمع­آوری سرنخ ­های ارتباطی اولیه است. استفاده از رسانه­ های مختلف تبلیغاتی آنلاین و آفلاین در این مرحله، با هدف آشنا شدن مخاطبین با نام برند و نوع فعالیت آن است تا بتوان از میان مخاطبان، علاقمندان را شناسایی کرد و از طریق به دست آوردن یک سرنخ، ادامه مسیر ارتباطی را ترسیم کرد. به این منظور دو گروه روش کلی اطلاع­رسانی می­توان برشمرد. گروه اول شامل روش ­های آنلاین مثل تبلیغات در شبکه ­های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، بهینه ­سازی موتورهای جستجو و روش­های مبتنی بر اینترنت و فضای مجازی است و دسته دوم شامل روش­های سنتی و آفلاین مثل تماس تلفنی سرد، ارسال پیامک انبوه، پخش کردن تراکت، حضور در رویدادها، تبلیغات محیطی و بازاریابی دهان به دهان می­باشد. انتخاب روش مناسب برای گام اول تا حدی زیادی به ماهیت کسب­وکار و سبک مشتریان شما بستگی دارد. به طور مثال اگر شما مدیر یک وب­سایت فروش تلفن همراه هستید و مخاطبین جوان و میان­سال مشتریان شما هستند، به احتمال زیاد روش­های آنلاین مطلوب­تر است اما اگر مدیر یک باشگاه ورزشی در یک شهر کوچک هستید، روش­های آفلاین می­تواند موثرتر باشند.

گام دوم: آموزش و ایجاد علاقه

در گام دوم با ارائه آموزش و اطلاعات، به مشتریان بالقوه خود نشان می­دهیم که راه­حل ما چه منافعی برای آنها ایجاد می­کند و چه مزیت­هایی نسبت به رقبا داریم. در واقع مشتری باید در گام دوم به این نتیجه برسد که چرا پیشنهاد ما برای او مطلوب است و این نکته را درک کند که محصول یا خدمات ما، چطور می‌تواند مشکل او را حل کند. در حقیقت در این گام با ایجاد شناخت، مخاطبانمان را به محصول علاقمند می­کنیم. قوی­ترین نشانه برای وجود علاقه به محصول این است که مشتریان برای کسب اطلاعات بیشتر شروع به جستجو و یادگیری درباره محصول ما و رقبا می کنند. مهمترین ابزار شما در این مرحله «تولید محتوا» است. مشتریانی که به تازگی با شما آشنا شده­ اند نیاز دارند تا انواع محتوا شامل متن، تصویر، صوت و ویدئو را از طریق کانال­های ارتباطی مختلف دریافت کنند تا بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند. در آینده پیرامون «بازاریابی محتوایی» به صورت کامل با هم صحبت خواهیم کرد.

گام سوم: ارزیابی

بعد از آشنایی اولیه، آموزش و ارائه اطلاعات، اکنون مشتریان برای رسیدن به اطمینان و اعتماد به محصول شما، به زمان نیاز دارند. در این حالت بهتر است پشتیبان مشتریان باشید و از تبلیغات مستقیم خودداری کنید. به جای تبلیغات، پیشنهاد می­شود تا در صورت امکان، نسخه آزمایشی، دمو یا نمونه رایگان محصول را در اختیارشان قرار دهیم. همچنین می­توانیم با کمک نمایش فیلم استفاده از محصول، ارایه نظرات سایر مشتریان، نقد و بررسی ­های انجام شده و دیدگاه­ های متخصصین درباره محصول که در قالب­ های ویدئویی و متنی منتشر می­شود، به مشتری کمک کنیم سریع­تر به مرحله اعتماد برسد.

گام چهارم: درگیر شدن و تصمیم­گیری

تا اینجا باید تمام اطلاعاتی که مشتریان بالقوه برای تصمیم ­گیری به آن نیاز دارند را در اختیارشان قرار داده باشیم. خیلی از مشتریان در این مرحله از قیف فروش گیر می­کنند و این تعلل و بی­تصمیمی در مسیر خرید، می­تواند آنقدر طولانی شود که مشتری قصد خرید خود را فراموش کند. به یاد داشته باشید که مشتریان دارای یک آستانه اعتماد برای خرید هستند و گاهی تا نزدیکی این مرز باریک حرکت می­کنند اما از آن عبور نمی­کنند و خرید شکل نمی­گیرد. در چنین حالتی وظیفه ماست که مجدداً توجه مشتری را جلب کنیم و او را برای تصمیم­گیری نهایی هدایت کنیم.

 نکته بسیار مهم این است که باید فاصله تصمیم تا اقدام را در مشتریان کوتاه کرد. مشتریان گاهی به تصمیم نهایی خود نزدیک شده­اند و نیاز به یک تلنگر نهایی دارند اما چون این ضربه نهایی به موقع زده نمی­شود، مشتری دوباره به مرحله تفکر و ارزیابی باز می­گردد. یکی از روش­‌های کاربردی برای ترغیب مشتریان به خرید، استفاده از اصل «کمیابی» است. تخفیف خرید تا روز خاص، تخفیف قیمتی برای صد خریدار اول، دریافت امیتاز در ازای خرید تا زمان مشخص، امکان شرکت در قرعه کشی در صورت نهایی کردن خرید، دریافت هدیه ویژه خرید تا سقف مشخص یا روزی خاص، حمل رایگان محصول، جشنواره­های ویژه اعیاد یا مناسبت­ها و … نمونه­هایی از تکنیک­هایی هستند که در این مرحله می­تواند منجر به ترغیب و تسریع مشتری در خرید شود.

گام پنجم: اقدام به خرید

برخی این گام را با گام بعد یعنی «خرید» ترکیب می کنند. اما بسته به نوع کسب وکار شما، این گام می تواند کاملا متفاوت از خرید باشد. گاهی مشتریان به صورت شفاهی اطمینان می دهند که خواهان محصول شما هستند، اما می­روند و هیچ وقت برای خرید باز نمی­گردند! بنابراین وقتی کسی اعلام می کند که قصد خرید از شما را دارد سعی کنید کار را نهایی کنید. اجازه ندهید به بهانه حرف زدن با دیگران شما را ترک کند. استفاده از تکنیک­ های نهایی­سازی فروش مثل دعوت ساده، هفت سوال طلایی، بهشت و جهنم، گزینه­ های کمتر، لطف کوچک، انتخاب کاذب و سایر روش­ها، متناسب یا محصول یا خدمت شما، می­تواند مورد استفاده قرار بگیرد تا این مرحله از قیف فروش را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید.(برخی از این تکنیک ­ها در مقالات گذشته مورد بررسی قرار گرفته است).

گام ششم: خرید اول

تمام تلاش­ های در این مرحله معنا پیدا می­کند و مشتری اولین خرید خود را انجام می­دهد. به یاد داشته باشید، براساس تحقیقات انجام شده، از نظر واکنش­های مغزی، لحظه خرید و پرداخت پول، همچون لحظه­ ای است که سوزنی به دست انسان وارد می­شود! در واقع این حس«درد خرید» در همه انسان­ها تکرار می­شود و هنر شماست تا با اطمینان بخشی به مشتری این درد را کم کنید و شیرینی این فروش را به او بچشانید. راهکارهایی مثل ارایه ضمانت نامه، گارانتی، پیامک تبریک به مشتری، ایمیل تشکر و تبریک بابت خرید و یا ارایه هدیه روی محصول که متناسب با کسب وکار خود باید انتخاب کنید، می­تواند در این مدیریت این مرحله به شما کمک کند.

گام هفتم: تکرار خرید و تبلیغ برند

ما به دنبال ایجاد مشتری هستیم نه صرفا یک خرید. به همین دلیل پس از خرید اول باید به دنبال تبدیل این خریدار به مشتری وفادار باشیم تا اولاً منجر به تکرار خرید از سوی این مشتری شود و ثانیاً مشتریان دیگر را به خرید از ما ترغیب کند. به این منظور باید روی برنامه­ های وفادارسازی مشتریان مثل راه­اندازی باشگاه هواداری با امتیازات خاص، پیگیری پس از خرید، برنامه­های رضایت­سنجی، سیستم­ های رسیدگی به شکایات مشتریان، ارایه امتیازاتی مثل تخفیف یا اعتبار هدیه، دریافت امتیاز در ازای معرفی دوستان و مسابقه­ ها و قرعه­کشی­ها تمرکز کنید تا این فرایند تبدیل اولین خرید به خریدهای بعدی و در ادامه تبدیل شدن مشتری به سفیر برند، سریع­تر اتفاق بیفتد.

جمع بندی

در این مقاله و مقاله قبل با مفهوم قیف فروش و مراحل مختلف آن به همراه راه­کارهایی کاربردی و اجرایی آشنا شدید. به یاد داشته باشید در دوره فروش نوین باید شما نیز فروشندگانی نوین باشید، پس فرصت را از دست ندهید و قیف فروش خود را پر کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *